Сорта се характеризира с бърз, изправен растеж - листата не полягат върху почвата. Те са тъмнозелени заоблени и крехки и много вкусни. Устойчив на болести.
Спанака е едногодишно тревисти растения от семейството лободови – Chenopodiaceae, познато като един от най - полезните зеленчуци. Изключително богат на желязо, витамини А, С, Е, К, B2 и B6. Като листен зеленчук се отглежда Spinacia oleracea.
Спанакът е сравнително студоустойчива култура, с къс вегетационен период и много лесна за отглеждане. За да си осигурите пресен спанак през зимата или рано напролет просто го отглеждайте на място защитено от силни ветрове и добре огрявано от слънцето. Така растежа му не се забавя и по - лесно преминава през ниските температури през зимата.
Спанака е влаголюбиво растение, за това ако няма достатъчно влага е необходимо да му я осигурявате. Предпочита по-леки почви, които не се напукват при засушаване и продължително запазват висока влажност.
Есенно засяване:
- Края на август - началото на септември: така ще си осигурите реколта през есента
- Втората половина на септември - края на октомври: така ще си осигурите реколта през зимата и рано на пролет
Късното засяване на спанак зависи от различните райони. Но най - общо срока за сеитба трябва да се избира така, че до настъпването на зимата растенията да имат образувани 3-4 листа.
Пролетно засяване: при първата възможност за работа на открито – края на февруари/началото на март до средата на март
- Спанакът се сее разпръснато или на редове, в плитки браздички
- Дълбочина на сеитба: 3-4 см
- Разстояние между редовете: 15 см
- Сеитбена норма: 1,2 - 1,5 кг/дка
- Семена в 1г: 95-120 броя
